Aktualność

DARIAH-PL na Forum Badawczym

23 sierpnia, 2022

W dniach 21-27 sierpnia w Poznaniu odbywa się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych, w ramach którego historycy z całego świata dyskutują nad najbardziej palącymi tematami, przedstawiają wyniki swoich badań oraz budują sieć międzynarodowej współpracy. Podczas tej edycji Kongresu po raz pierwszy organizowane jest Forum Badawcze. Głównym celem Forum jest umożliwienie instytucjom badawczym przedstawienia uznanym uczonym i początkującym badaczom realizowanych lub planowanych projektów oraz nawiązanie z nimi współpracy.

Jednym z takich projektów jest DARIAH-PL. Prezentacja projektu obejmuje elementy infrastruktury Dariah.lab, które mogą być szczególnie przydatne w badaniach prowadzonych przez historyków. Są to m.in. usługi dokumentowania i wysokiej jakości digitalizacji stanowisk archeologicznych, zabytków sztuki, manuskryptów i starodruków oraz zbiorów archiwaliów kartograficznych; pozyskiwanie zawartości dokumentów historycznych z wykorzystaniem takich technologii jako OCR czy ASR; datowanie i uwspółcześnianie tekstów historycznych czy wreszcie zastosowanie do danych historycznych nowoczesnych technik przetwarzania, wizualizacji i dystrybucji pozwalających na spójne przedstawienie historii danego miejsca i jego zmian na przestrzeni czasu.

Prezentacja będzie miała miejsce w piątek 26 sierpnia, a przez cały czas trwania kongresu zapraszamy na stoisko lidera projektu – ICHB PAN PCSS.

FE logotype RP logotype EU logotype